SAİM DİKEN’DEN 'SREBRENİTSA SOYKIRIM’ MESAJI

Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Saim Diken Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımını 23. yılında yayınladığı mesajla andı.

  • 11 Temmuz 2018 09:20
  • A
  • A

Saim Diken mesajı’nda “İnsanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Srebrenitsa Katliamı'nı anma günü olan 11 Temmuz, yakın tarihin en utanç verici vahşetidir. Katliamda hayatını kaybetmiş olan 8.372 masum insanı rahmetle anıyorum.

Modern çağın en büyük katliamlarından birisi olan Srebrenitsa Katliamı 11 Temmuz 1995 günü yapıldı. Avrupa'nın göbeğinde gerçekleşen katliamın boyutları ve vahşeti hala yaşayanların ve tanık olanların kanını dondurmaktadır. Srebrenitsa Katliamı, Bosna'da soy ve inanç karşıtı yapılmış en vahşi katliamlardan biri.8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından öldürülmesi insanlık tarihinin kara bir lekesidir.

Acıları anmak yerine ders alıp bunların tekrar yaşanmaması için vicdan sahibi herkesin birlikteliği bütün insanlık için hayati ve zorunludur. Ali İzzetbegoviç’in dediği gibi, ‘Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.’

Amasya Dernekler Federasyonu olarak, bir daha insanlığın göz göre göre böylesi katliamlara tabi tutulmamasını temenni ediyor, ‘II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın gördüğü en vahşi katliam’da hayatını kaybeden tüm Boşnak kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz."

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.