MOR PENCERE:  “CHP EYÜPSULTAN KADIN KOLLARI KAZANDI"

CHP Eyüpsultan İlçe Başkanlığı Kadın Kolları seçimi geçtiğimiz pazar günü yapıldı. Seçim çalışmalarının başladığı ilk günden beri : “Kaybedenimiz yok, kazanacak olan da CHP “dir söylemi adayların diline pelesenk olmuştu. Kolkola aday toplantıları yapıldı, dayanışma mesajları verildi. Sergiledikleri bu tutum ile nezaketli bir yarış tamamladılar.

 

Türkiye’nin tarihsel sosyopolitik yapısında ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı, tarafları tahkim edici yaklaşımlar sürekliliğini koruyorken bu tutum örnek teşkil etti.

 

Bir diğer taraftan da dayanışma olmadan kadın mücadelesinden bahsetmek mümkün değil. Yaşatılmaya çalışan onca karartıcı şeye karşın elimizden umudumuzu ve cesaretimizi aldırmayacağız. Bu umut: “Birlikte değiştirebileceğimizin umudu". Birbirimizin gücüne inanmalıyız. Bu inanç bize değiştirebileceğimizin gücünü verecek.  

 Yerel yönetimlerde kadınların emek ve gücüyle kurulan kadın sığınakları, kreşler, dayanışma mekanları, kadın daire başkanlıkları, toplumsal cinsiyet eşitlikçi bütçeleme gibi birçok kazanım ne yazık ki yok ediliyor. Dolayısıyla dayanışma, bugün her zamankinden daha güçlü olmalı.

 

Kadın dayanışması benim için umut ifade ediyor. Kadına yönelik bunca baskı, ayrımcılık ve şiddetin açığa çıkmasında, ihbar edilmesinde ve kamuoyu yaratılmasındaki en önemli faktör kadın dayanışması.

 

Seçilen CHP Eyüpsultan Kadın Kolları Başkanı Arzu Altunay’a ve ekibine başarılar dilerim. Bu yaklaşımın diğer siyasi partilerin kadın kollarına misyon olması bir başka dileğim.

 

Sevgiyle kalın.

Nihal Sercan