EYÜPSULTAN’DA YİNE HIRSIZLIK

Son dönemde Eyüpsultan’da artan hırsızlık olayları vatandaşları tedirgin ediyor.

  • 11 Haziran 2019 12:36
  • A
  • A

Araç hırsızlığı’nın yanında arçların plakaları da çalınıyor. Son olarak Çırçır Mahallesi Maslak Yokuşu’nda Fiat Doblo marka aracın plakaları çalındı. Polis yetkililerine olayı bildiren vatandaş polis merkezine giderek gerekli işlemleri yaparak konuya ilişkin tutanak tutturdu.

Araçların plakaları neden çalınıyor ?

Plaka hırsızlığı son günlerde sıkça yaşanıyor. Plaka hırsızları, çaldıkları plakaları genellikle hırsızlık amaçlı olarak kullanıyorlar. Hırsızlar genel olarak ellerinde bulunan markadaki araçların, aynısının plakalarını çalıyorlar. Bu yöntem trafik denetimine takılmalarını ve yakalanmalarını zorlaştırıyorlar.

Plakanız çalınırsa ne yapmalısınız?

Peki araç plakanız çalınması durumunda ne yapmalıyız? Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre tescil plakasının biri veya ikisinin çalınması ya da her ikisinin kaybolması halinde, aracın kayıtlı olduğu veya araç sahibinin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşu tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yeni bir plaka veriliyor. Bunun için önce en yakın karakola gidip en kısa sürede tutanak tutturmalısınız sonra polis tarafından size verilen tutanakla trafik tescil müdürlüğüne gidip yeni ruhsat ve plaka için başvuru yapmanız gerekiyor. Vergi ve harçlar dahil 256 TL gibi bir masraf ödeyerek yeni ruhsatınıza ve plakalarınıza kavuşabilirsiniz.